wtorek, 2 października 2018

Transmisje TVP i Józef II Habsburg

Najpierw krótki komentarz odnośnie transmisji sportowych TVP

Józef II Habsburg

Cesarz rzymsko-niemiecki, król Czech i Węgier, a właściwie:
Józef, z Bożej łaski uświęcony i wybrany cesarz rzymski, po wieki August, król Niemiec, Węgier, Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii, Jerozolimy, Galicji i Lodomerii, etc., etc., arcyksiążę Austrii, książę Burgundii, Lotaryngii, Styrii, Karyntii i Karnioli, Bukowiny, wielki książę Toskanii, wielki książę Siedmiogrodu, margrabia Moraw, książę Brabancji, Luksemburga, Limburga, Geldrii, Wirtembergii, Teck, Górnego i Dolnego Śląska, Mediolanu, Mantui, Parmy, Placetii, Guastalli, Oświęcimia i Zatoru, Kalabrii, Baru, Montferratu i Cieszyna, książę Szwabii i Charlesville, hrabia Habsburga, Flandrii, Tyrolu, Hainaut, Kyburga, Gorycji i Gradiszki etc., margrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Burgau, Górnych i Dolnych Łużyc, Pont-à-Mousson, Nomeny etc., hrabia Namur, Prowansji, Blâmont, Zutphen, Saarwerden, Salm, Falkenstein, etc., etc., pan Marchii Wendyjskiej, Mechelen, etc., etc., etc.

W tym krótkim wpisie spróbujemy odkryć, jak człowiek odpowiedzialny za I rozbiór Polski zasłużył na patronowanie jednej z krakowskich ulic oraz dlaczego jest solidnie upamiętniony na Węgrzech.
József krt
Kiepski montaż ze skrzyżowania József utca i József Körút
Józef, który był najstarszym synem cesarzowej Marii Teresy, panującej w Cesarstwie Austrii przez 40 lat, sam dochapał się do władzy licząc 39 wiosen i trzymał ją przez dekadę. Jak rządził? Starał się podporządkować władzy chyba wszystkie dziedziny życia, na czele z religią, do czego utworzono nawet specjalne pojęcie józefinizmu. Zniósł karę śmierci. Chciał stworzyć jednolite językowo i administracyjnie państwo, co w takiej mozaice narodowej, jaką było państwo Habsburgów, brzmi dzisiaj jak zbrodnia.

Skład narodowy Austro-Węgier (tylko to znalazłem) za Wikipedią

Niemcy 24%
Węgrzy 20%
Czesi 13%
Polacy 10%
Rusini/Ukraińcy 8%
Rumuni 6%
Chorwaci 5%
Słowacy 4%
Serbowie 4%
Słoweńcy 3%
Włosi 3%

W 1769 roku - wbrew woli cesarzowej - Józef II wydał rozkaz przejęcia terenów tzw. zastawu spiskiego, czyli ziem przyłączonych do Polski w wyniku niespłacenia zaciągniętej u Władysława Jagiełły w XV wieku pożyczki. Akt ten miał dać początek I rozbiorowi z 1772 roku.

Za co lubić mogą go Węgrzy? Trudno powiedzieć. W swoich licznych reformach wewnętrznych dążył do jak najmocniejszej centralizacji władzy, co chyba nie powinno być im na rękę, podobnie jak procesy germanizacji. Józef II nie koronował się na króla Węgier, a koronę św. Stefana wywiózł do Wiednia. Nie zwoływał węgierskiego sejmu i zamienił w prowincji język urzędowy z łaciny na niemiecki. W 1784 w Siedmiogrodzie wybuchło nawet ludowe powstanie przeciwko jego reformom.

Więc skąd dzielnica Józsefváros?


1 komentarz:

  1. Trzeba zapytać jakichś Węgrów, którzy interesują się historią.

    OdpowiedzUsuń