wtorek, 30 kwietnia 2019

Győr

Győr - szóste co do wielkości miasto Węgier, popularny cel wypraw turystycznych, miasto uniwersyteckie. Leży w połowie drogi między Budapesztem a Wiedniem. Jego historia odpowiada historii Węgier, pierwotnie była to osada celtycka, następnie powstawały tam ośrodki rzymskie, awarskie i węgierskie.

Za czasów Stefana I utworzono tu biskupstwo, w 1743 Győr otrzymał status wolnego miasta królewskiego. Miasto było najeżdżane przez Mongołów, Turków, Czechów i Karola Wielkiego.

neobarokowy ratusz



Jedna z licznych rzek Győr


kamienice przy rynku

kamieniczka z katedrą w tle


stary ratusz z XVI w.

Dawna synagoga


Chociaż miasto leży bliżej Słowackiej granicy, powszechnie stosowanym drugim językiem (np. na dworcu) jest niemiecki. A to ze względu na licznie przybywających turystów z Austrii.

sobota, 13 kwietnia 2019

Muzeum historii naturalnej i inne zdjęcia

Nieduże muzeum historii naturalnej nastawione jest głównie na młodych odwiedzających i ich edukację. Wystawy zawierają minerały, wypchane zwierzęta oraz modele zwierząt, które już wyginęły. Nieco ciekawsza jest wystawa poświęcona pierwszemu na Węgrzech odkryciu szczątków dinozaurów, interesująca jest również prezentacja etniczna o ludach zamieszkujących kotlinę panońską.

Wejście do muzeum jest całkiem niepozorne
Za to tuż za nim natrafiamy na imponujący szkielet wieloryba
Poniżej dwa zdjęcia ze stacji metra. 

interesujący budynek przy Deák Ferenc tér
Budynek ten jest ciekawym połączeniem stylów architektonicznych i wpływów różnych kultur, na czele z greckimi i mezopotamskimi.Podobno powstał w tym miejscu nielegalnie. 

budynek jednej z uczelni

budynek Uniwersytetu Sammelweisa

pomnik przed pałacem Sándora

historyczny tramwaj


sobota, 6 kwietnia 2019

Wieża widokowa Elżbiety.

Zbudowana w 1911 roku ozdobna, kamienna wieża została nazwana na cześć popularnej na Węgrzech Sisi. Położona jest na obrzeżach miasta, na najwyższym wzgórzu, znajdującym się w jego granicach - 527 m.n.p.m.

wieża widokowa elżbiety
Góra jest i zawsze była popularnym miejscem spacerowym. W 1882 roku odwiedziła ją także cesarzowa Elżbieta, stąd pomysł na nazwanie wieży jej imieniem. Dzisiaj jest to miejsce, w którym w ciepłe dni odpoczywają całe rzesze budapeszteńczyków.

János-hegy

wieża widokowa elżbiety