Najszybsza droga do Wyszehradu prowadzi przez urokliwe miasteczko Nagymaros, do którego dojeżdża pociąg z Budapesztu. Bezpośrednie połączenia są utrudnione ze względu na rzeźbę terenu, liczne wzgórza i funkcjonujący tam park narodowy.
Nagymaros leży na przeciwległym brzegu Dunaju, skąd do Wyszehradu można się dostać za pośrednictwem niedużego promu.
Nazwa "Wyszehrad" pochodzi z grupy języków słowiańskich i oznacza "zamek na wzgórzu". Choć pierwsze umocnienia na tym terenie przypisuje się Rzymianom, Węgrzy przejęli gród w IX wieku od Słowian, zostawiając jego nazwę.
W 1323 roku węgierski monarcha Karol Robert obrał Wyszehrad za swoją siedzibę. Był to pierwszy król z dynastii Andegawenów, która przez cały okres panowania na Węgrzech rezydowała właśnie tam. W Wyszehradzie urodził się m.in. Ludwik Węgierski, znany u Madziarów jako Wielki.
Widoczne jest zakończenie wyspy rzecznej Szentendrei-sziget, która ciągnie się przez 31km |
Funkcję stołeczną przywrócił miastu po kilku dekadach Maciej I Korwin, choć sam pod koniec życia rezydował w podbitym Wiedniu. Wyszehrad był stolicą jeszcze przez niecałe sto lat, do podboju Tureckiego, który zniszczył zamek oraz miasto, które po tym fakcie odzyskało prawa miejskie dopiero w 2000 roku.
W 1335 i 1338 roku Wyszehrad był miejscem zjazdów władców Polski, Czech i Węgier, podczas których zapadało wiele istotnych decyzji politycznych, np. wykupienie przez Kazimierza Wielkiego zrzeczenia się praw do tronu polskiego przez króla Czech.
Wystawa figur woskowych upamiętniająca zjazdy wyszehradzkie. |
Kazimierz Wielki |
Zamek Wyszehradzki dzieli się na dolny i górny, jeden położony na samym szczycie góry, drugi u jej podnóża, a połączone są ze sobą jedynie cienkim odcinkiem murów.
Zamek dolny |
Brama do miasta |
Jednak na zamku zwiedzanie Wyszehradu się nie kończy. W ciemno obstawiam, że jest to jedno z miast posiadających największy współczynnik zabytków na mieszkańca.
Pałac Pálffych |
kot |