wtorek, 6 listopada 2018

Dom terroru (Terror Háza)

Muzeum terroru, stanowiące pomnik ofiar totalitaryzmu, otwarto w 2002 roku w budynku, który w latach 1937-44 służył jako siedziba i więzienie panującego na Węgrzech ugrupowania Strzałokrzyżowców, a w latach 45-56 stalinowskiej policji  ÁVH. Strzałokrzyżowcy nazywali budynek "Domem Lojalności". Przez blisko dwie dekady adres Andrássy út 60 wywoływał dreszcze na plecach budapeszteńczyków.

Terror Háza

Przed wejściem witają nas portrety nieszczęśników, którzy zakończyli swój żywot pobytem w miejscu kaźni. W bardziej popularne dni poruszamy się wzdłuż nich, czekając na swoją kolej na wejście do środka. 
Terror Háza portrety

Wchodzi się przez majestatyczny, neoklasycystyczny korytarz, ozdobiony freskami i dwoma pomnikami, pokazującymi symbole organizacji winnych złej sławy budynku.
Terror Háza pomniki
We wnętrzu znajdujemy materiały poświęcone okresowi terroru, zarys sytuacji historycznej, rzeczy osobiste więźniów i ich oprawców, materiały multimedialne, na które składają się kroniki filmowe i zeznania byłych więźniów, rekonstrukcję czołgu oraz cele więzienne. W piwnicach w czasie między zamknięciem więzienia a otwarciem muzeum, funkcjonował podobno klub dla socjalistycznej młodzieży.
dom terroru budapeszt

Terror Háza czołg

strzałokrzyżowcy

 Przed wejściem do budynku ustawiono instalacje artystyczną na temat totalitaryzmu oraz kawałek muru berlińskiego.


Ogólnie rzecz biorąc, muzeum jest warte zwiedzenia, ale problemem jest jego popularny charakter. Osoby chociaż trochę obeznane w historii regionu nie bardzo wiedzą, co ze sobą zrobić w sali przedstawiającej bardzo pokrótce przebieg drugiej wojny światowej. Wystawa jest momentami kiczowata i nie zgłębia tematu w sposób zadowalający. A do tego horrendalna cena 3000 HUF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz