Willą Herkulesa nazywane są pozostałości bogatego domostwa z czasów rzymskich, zlokalizowanego pomiędzy miastem cywilnym, a obozem legionowym na zachodnim brzegu Dunaju. Willę wybudowano w II wieku, a z czasem wyposażono w ogrzewanie podłogowe i bieżącą wodę, ściany pokryto malowidłami, a podłogę mozaiką. Dom został zniszczony około 270 roku.
Współczesną nazwę nawiązującą do Herkulesa ruiny zawdzięczają postaci herosa rozpoznanego na mozaikach podłogowych.
Willę odkryto w latach 50. podczas budowy pobliskiej szkoły.
poniedziałek, 18 listopada 2019
wtorek, 12 listopada 2019
Türbe Gül Baby
Tureckie mauzoleum walczącego zakonnika i poety Gül Baby, który zmarł 2 września 1541 roku podczas uroczystości dziękczynnych z okazji zdobycia Budy.
Po jego śmierci wyprawiono mu z wielkim przepychem pogrzeb, w którym udział wziął sam sułtan Sulejman Wspaniały.
Po odbiciu Budy, jezuici przerobili budynek na chrześcijańską kaplicę, którą był przez 100 lat. Następnie pełnił on krótko funkcję domu mieszkalnego, a od XIX wieku jest celem pielgrzymek wyznawców islamu.
Türbe położone jest na szycie wzgórza, którego zbocza przyozdabia z jednej strony ogród różany.
Po jego śmierci wyprawiono mu z wielkim przepychem pogrzeb, w którym udział wziął sam sułtan Sulejman Wspaniały.
Pomnik Gül Baby |
Türbe położone jest na szycie wzgórza, którego zbocza przyozdabia z jednej strony ogród różany.
Widok na wzgórze zamkowe |
sobota, 2 listopada 2019
Kościół Macieja
Jedna z najważniejszych świątyń Budapesztu nazywana jest kościołem Macieja (od króla Macieja Korwina), choć oficjalnie nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Powstała w XIII wieku budowla była wielokrotnie niszczona i przebudowywana, a swój dzisiejszy kształt zawdzięcza rekonstrukcji zleconej przez Franciszka Józefa w XIX wieku. Mimo to kościół przeszedł potem jeszcze jedną gruntowną odbudowę po zniszczeniach z czasów II wojny światowej.
Wewnątrz znajduje się grobowiec Béli III, przeniesiony z Székesfehérváru, koronowali się tutaj Karol Robert w XIV wieku oraz Karol IV Habsburg w XX, a Maciej Korwin w XV wieku brał tu ślub z Beatrycze Aragońską.
Kościół Macieja |
Dach kościoła widziany z jego wieży. W tle parlament. |
Widok w stronę zamku. |
Subskrybuj:
Posty (Atom)