poniedziałek, 18 marca 2019

Klasztor na Wyspie Małgorzaty

Długa na 2,5km Wyspa Małgorzaty to ulubione miejsce budapesztańczyków na wiosenne spacery. Oprócz długich alei, niezliczonych ścieżek i bezkresnych trawników, wyspa skrywa wiele tajemnic, również o znaczeniu historycznym. Jednym z najciekawszych obiektów są ruiny średniowiecznego klasztoru dominikanek. Nie był to ponoć wcale wyjątkowy obiekt w tej lokalizacji, a kres ich dziłalności przyniosło panowanie osmańskie.






grób św. Małgorzaty
W klasztorze pochowana została Małgorzata Węgierska, po której imię nosi dziś wyspa. Małgorzata była córką króla Beli IV, który przeznaczył ją Bogu w intencji odparcia najazdu Mongołów, gdy miała 3,5 roku. W wieku 10 lat zamieszkała na wyspie. Napis na płycie nagrobnej informuje, że zmarła w wieku 30 lat księżniczka spoczywała w tym miejscu do XVI wieku.

Nieopodal znajduje się również ciekawa rekonstrukcja średniowiecznego kościoła.

wtorek, 12 marca 2019

Kaplica w jaskini - Magyarok Nagyasszonya-sziklatemplom

Tajemniczo wyglądająca kaplica umiejscowiona w jaskini wewnątrz Góry Gellerta jest popularnym punktem na trasach wycieczkowych po Budapeszcie. Wbrew pozorom świątynia nie jest stara, została ustanowiona w dwudziestoleciu międzywojennym.

Kiedyś jaskinię zamieszkiwał ponoć pustelnik, który leczył miejscową ludność za pomocą wód ze źródeł, które dziś zasilają łaźnie w hotelu Gellerta.




 Kaplica zawiera także polskie akcenty: godło i tablice pamiątkowe.

sobota, 9 marca 2019

Uniwersytet Loránda Eötvösa

elte law
Główny budynek uniwersytetu

Największy uniwersytet w Budapeszcie powstał w XVII wieku i początkowo składał się z wydziałów teologicznego i filozoficznego. Instytucję założono w Trnawie, leżącej dzisiaj na Słowacji. W 1777 roku Maria Teresa przeniosła ją do Budy, a w 1784 do Pesztu. Dzisiaj uniwersytet posiada osiem wydziałów i naucza ponad 24 000 studentów.

wydział humanistyczny
Wmurowane w budynki upamiętnienie ofiar wojny

wejście od ulicy Rakoczego