czwartek, 19 września 2019

Węgierskie Muzeum Narodowe

Węgierskie Muzeum Narodowe
Front muzeum

 Największe muzeum na Węgrzech mieści się w imponującym neoklasycystycznym budynku przy Múzeum körút. Muzeum to jest nie tylko ważnym punktem węgierskiej kultury, odkąd otrzymało od hrabiego Ferenca Széchényiego pokaźne zbiory, ale stało się również symbolem wolności narodowej. Na schodach tego budynku w 1848 roku poeta Sándor Petőfi wygłosił do tłumów Pieśń Narodową, która wpłynęła na postawienie sprzeciwu wobec dominacji Habsburgów i w konsekwencji doprowadziła do wybuchu powstania niepodległościowego.

Wnętrze kryje potężne zbiory o wartości historycznej i artystycznej ze wszystkich epok, od czasów rzymskich do współczesnych.

Wystawa wytworów kultury Imperium Rzymskiego
Sufit w holu muzeum
Materiały propagandowe przeciw okrojeniu terytorium po I wojnie
Muzeum i jego ogród trwale zapisało się w kulturze Budapesztu. Dzieje się tu chociażby część akcji Chłopców z placu broni. Przebudowany w zeszłym roku parczek jest jednym z nielicznych zacisznych miejsc w okolicy oraz dobrą lokalizacją do organizacji wydarzeń kulturalnych.


wtorek, 10 września 2019

Székesfehérvár - Białogród Królewski

Pierwsza historyczna stolica Węgier, miasto koronacyjne i nekropolia władców kraju papryki.




Székesfehérvár katedra
Katedra w Székesfehérvár

Székesfehérvár 

Najstarsze miasto w kraju liczy dziś około 100 tys. mieszkańców. Według legendy to właśnie tu rozbił obóz Arpad po zajęciu kotliny panońskiej. Kilkadziesiąt lat później jego prawnuk, książę Gejza założył tu miasto. Z kolei jego syn, Stefan I, rozpoczął budowę bazyliki, stanowiącej pierwszy ośrodek państwowości węgierskiej.

Székesfehérvár scena
Rusztowanie sceny w miejscu dawnej fasady katedry

Ruiny katedry
Katedra w Székesfehérvár była miejscem koronacji 37 królów Węgier, a pochowano w niej 15 z nich. Upadła wraz z królestwem, krótko po podboju tureckim. W czasie tych wydarzeń utracono również większość grobowców. Odnalezione szczątki są dziś składowane anonimowo w małej piwnicze na terenie dawnej świątyni.

Sarkofag Macieja Korwina

Metalowe trumienki z nierozpoznanymi szczątkami m.in. władców Węgier
Mimo zniszczeń, dziś mieszkańcy Székesfehérvár pamiętają o swoim dziedzictwie, organizując tematyczne festyny.



poniedziałek, 9 września 2019

Hollókő - żywy skansen

Hollókő

Hollókő to mała wieś na północy Węgier, w której zachowana oryginalna zabudowa sprzed kilku stuleci służy do dziś za miejsce zamieszkania prawie 400 osobom. W chatach z XVII i XVIII wieku mieszkańcy organizują muzea, sklepy i warsztaty rzemieślnicze, gdzie oferują tłumnie przybywającym turystom swoje wyroby.
żywy skansen
XIX-wieczny kościół z drewnianą wieżą.
Na wzgórzu górującym ponad osadą znajduje się średniowieczny zamek - element systemu obrony wzniesionego po inwazji mongolskiej z XIII w.  Twierdza została odrestaurowana i otwarta do zwiedzania w latach 90.

Holloko zamek

Hollókő

Zamek i wioskę obrasta wokół park narodowy, który można podziwiać z wielu wytyczonych ścieżek. W dolinie rzeki pod Hollókő skonstruowano biegnącą wzdłuż całej miejscowości podwyższoną, drewnianą ścieżkę edukacyjną, przybliżającą wiadomości o miejscowej faunie i florze.

Dzika jabłoń rosnąca w zamku